BIRMA 2013

PRIDI SVETI DUH – BIRMA 2013

S tem tednom pričnemo z delom po skupinah.

Seznam datumov za birmanske skupine: KLIKNI TUKAJ!

Razpored urnika za birmanske skupine: KLIKNI TUKAJ!

Spodnjo vsebino lahko prenesete:

- v Word-ovi obliki

- v .PDF obliki

Učenci 8. in 9. razreda verouka se bodo v veroučnem letu 2012/13 pripravljali na zakrament sv. birme.

Spodnje dejavnosti so namenjene sodelovanju vseh mladih in župljanov. Pisane so s poudarkom vzornega sodelovanja za čas priprave na zakrament svete birme. Birmanec naj bi preko delovnih skupin spoznal pomen evharistije in branje Svetega pisma za kristjana v vsakdanjem življenju, hkrati pa začutil utrip življenja v župniji, kjer bi si za kasnejše življenje našel dejavnost v Cerkvi, ki ga veseli.

Veroučni program bodo osvajali pod katehetskim vodstvom g. župnika, ki poskrbi tudi za obvezno udeležbo na duhovnih vajah, dve devetdnevnici ( pred božičem in pred birmo) in prve petke.

V obdobju priprave jih poleg vsakotedenskega verouka vključimo tudi v delovanje župnije:

- sodelovanje v delovnih skupinah (bralci pri maši, Slomškovo bralno priznanje, bogoslužna skupina, svetopisemska skupina, karitativna skupina in molilci rožnega venca);

- prostovoljno vključevanje v verske dejavnosti (izbirne dejavnosti).

S temi dodatnimi dejavnostmi naj bi skozi celo učno obdobje nanizali jagode – ne v rožni venec - ampak v svoj venec dobrih del.

Vsaka dejavnost bo nagrajena s številom jagod:

* OBVEZNA NALOGA: tedensko sodelovanje v delovnih skupinah – 24 jagod.

* IZBIRNE DEJAVNOSTI:

- obisk delavniških sv. maš med tednom – 10 jagod ( 1 maša = 1 jagoda),

- redno ministriranje, petje v zboru ali pritrkovanje-zvonjenje – 15 jagod,

- postno romanje na Tabor - 4 jagode

- družinsko romanje po lastni izbiri ( Brezje, Ptuj, Višarje, Kostanjevica, Dolenjski Lurd,

Pleterje, Nova Štifta…) – 4 jagode,

- obisk križevega pota – 4 jagode (1 obisk – 1 jagoda),

- obisk šmarnic – 8 jagode (1 obisk – 1 jagoda),

- pospravljanje jaslic v cerkvi – 2 jagodi,

- celoletno sodelovanje kot pomoč pri opravljanju Slomškove bralne značke za vse razrede učencev verouka – 10 jagod,

- pomoč pri prireditvah ( Miklavževanje, 8. 12. – Brezmadežno spočetje, 25. 3. – materinski dan…) – 4 jagode za vsako prireditev.

- izdelovanje kron pred praznikom sv. treh kraljev, izdelava adventnih venčkov – 2 jagodi.

Priporočila:

• Vsak birmanec bo imel kartonček za lastno evidenco o sodelovanju v župniji. Za vsako sodelovanje se na kartonček sodelujočega zabeleži: datum, aktivnost in podpis mentorja.

• Aktivnosti se začenjajo točno in končajo brez predčasnih odhodov.

• Vsakemu birmancu lahko z zgledom pomaga boter ali starši.

• Pripravljalni čas v obliki sodelovanja traja med septembrom in aprilom.

• Birmanci, botri in straši ne odlašajte in se vključite v župnijsko življenje.

• V januarju se prvič pregleda evidenčne kartončke.

• Vsak bodoči birmanec bo zbral vsaj 50 jagod.

DELOVNE SKUPINE, KI JIH BODO BIRMANCI OBISKALI 4 KRAT:

1. BRALCI PRI MAŠI

2. SLOMŠKOVO BRALNO PRIZNANJE

3. BOGOSLUŽNA SKUPINA

4. SVETOPISEMSKA SKUPINA

5. KARITATIVNA SKUPINA

6. MOLILCI ROŽNEGA VENCA

1. BRALCI PRI MAŠI:

Na prvem srečanju se bomo pogovorili, kaj beremo pri maši. Spoznali bomo, kako beremo Božjo besedo. Naučili se bomo brati glasno in razločno. Spoznali bomo pomen dobro prebrane Božje besede. Ostala tri srečanja bo skupina pri maši sodelovala z branjem beril, prošenj, zahval, uvoda v kesanje in Očenaš.

1. SLOMŠKOVO BRALNO PRIZNANJE:

Skupaj z animatorji bomo prebrali izbrano knjigo, se o njej pogovorili in na koncu o njej napisani nekaj svojih misli. Nekatere izdelke bomo poslali na revijo Mavrica. Kdor bo želel sodelovati pri SBP v drugih razredih verouka, bo s tem delom nadaljeval celo leto.

1. BOGOSLUŽNA SKUPINA:

Preko igre bomo spoznavali pomen svete maše. Pogovarjali se bomo o pomenu bogoslužja za kristjana.

1. SVETOPISEMSKA SKUPINA:

Naučili se bomo, kako poiskati ustrezno berilo ali evangelij določene nedelje v Svetem pismu, ob prebiranju SP bomo poiskali misli, stavke dogodke, ki so nas nagovorili. Izbrane misli bomo zapisali na papir in jih razdelili vernikom naše župnije.

1. KARITATIVNA SKUPINA:

Na treh srečanjih bomo izdelovali praktične izdelke. Četrto srečanje je namenjeno obisku doma upokojencev ali bolnika na domu. V mesecu marcu bomo izdelovali darilca za matere in žene.

1. MOLILCI ROŽNEGA VENCA:

Na srečanju se bomo pogovorili o pomenu molitve rožnega venca in o tem, kako ga molimo. Trikrat bomo rožni venec molili pred sveto mašo. Srečanje se zaključi s sveto mašo.

Veroučenci bodo razdeljeni v birmanske skupine po 5 – 6 otrok. Birmanska skupina pride v delovno skupino 4 krat, nato gre v naslednjo delovno skupino.

Franci Godec, župnik

in animatorji delavnih skupin in spremljevalci birmanskih skupin

Kranj Primskovo, september 2012