Post 2012

Postni čas se začne na pepelnično sredo, konča pa se na veliko soboto. Klik za več...

Pepelnica, 22.2.2012, je dan, ko se začne postno obdobje, ki traja vse do velike sobote. Reče se mu 40-dnevni post, čeprav traja 46 dni, je pa priprava na največji krščanski praznik - veliko noč. Postni čas vključuje šest postnih nedelj: 5. postna nedelja se imenuje tiha nedelja (ker na ta dan ni cerkvenega petja), 6. postna nedelja pa se imenuje cvetna nedelja. Liturgična barva postnega časa je vijolična.

Bistvena značilnost pepelnice je obred pepeljenja - posipanja s pepelom. Pri tem obredu duhovnik vernikom na čelo s pepelom nariše znamenje križa in zraven izreče besede:

Spreobrni se in veruj evangeliju! ali tudi Spominjaj se, da si prah in da v prah se povrneš!

Prazniki med postnim časom:

46 dni pred veliko nočjo: pepelnična sreda 19. marec: sveti Jožef 25. marec: Marijino oznanjenje 7 dni pred veliko nočjo: cvetna nedelja zadnji trije dnevi pred veliko nočjo - velikonočno tridnevje: veliki četrtek, veliki petek, velika sobota

Za vse petke v postnem času velja samo zdržek od mesnih jedi.

Cerkev vernikom priporoča, da postu dodajo še katero od spodaj naštetih stvari:

molitev - npr. udeležba pri sv. maši; osebna ali družinska molitev; obisk cerkve ali kapele; branje Svetega pisma; molitev križevega pota ipd. post - poleg zdržka mesa so še druge možnosti. Zdržek od sladkarij in poobedkov, zdržek od kave ali kajenja, zdržek od televizije, računalnika. Namesto tega več časa posvetimo stikom z bližnjimi, omejitev v hrani in pijaci, z namenom, da prihranjeno namenimo revnim, ipd. pomoč drugim - posebna skrb za koga v bližini, ki je ostarel, bolan, osamljen, reven ipd.

Postni čas je čas pokore. V tem obdobju za nas verne velja spodbuda k poglobljeni molitvi in ljubezni do bližnjega; k zatajevanju samega sebe.